Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rinda D.
Urodzony: 1960
zastrzelony: 23 lipca 1981 r.
Miejsce zamieszkania: Bietigheim-Bissingen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 nowo narodzony syn
Sprawca: jej brat Isa D. (15 lat w chwili popełnienia zbrodni)
23 lipca 1981 r. 15-letni Isa sześciokrotnie strzela do swojej siostry, gdy ta leży na oddziale położniczym szpitala w Bietigheim. Ona wlecze się na korytarz, tam upada i umiera. Kilka godzin później sprawca zostaje aresztowany.

W czerwcu 1982 roku w sądzie dla nieletnich w Heilbronn rozpoczyna się proces. Isa zeznaje, że mieszka w Szwecji, ale wychował się wśród syryjskiej mniejszości ortodoksyjnej w Turcji. Jako przyczynę zabójstwa podaje honor swojej rodziny. Jego siostra była chrześcijanką, ale ojciec dziecka był muzułmaninem.

Isa został skazany na 4 lata poprawczaka za nieumyślne spowodowanie śmierci.

W kronice miasta Bietigheim-Bissingen z 14 czerwca 1982 r. zapisano, co następuje:

Przed izbą dla nieletnich sądu rejonowego w Heilbronn rozpoczął się przy drzwiach zamkniętych proces o zabójstwo 15-letniego Turka, który w lipcu 1981 roku w szpitalu w Bietigheim zabił 6 strzałami z pistoletu swoją 21-letnią siostrę. Oboje rodzeństwa z powodu swoich związków z syryjskimi prawosławnymi chrześcijanami bardzo cierpiało z powodu muzułmańskich Turków i dlatego opuściło Turcję. Swoją siostrę zabił trzy dni po porodzie, aby "uratować honor rodziny", ponieważ jego siostra była w ciąży z muzułmańskim Turkiem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • O tej sprawie był artykuł w Bietigheimer Zeitung, który niestety nie jest już dostępny online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .