Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Seher Ö.
ur. 1972 r.
Uduszony: 17 lutego 2000 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 4 córki
Sprawca: przypuszczalnie jej mąż Erkan
W wieku 15 lat Seher została wydana za mąż w zachodniej Anatolii za kuzyna w Niemczech, a rok później przyjechała do Monachium jako importowana panna młoda.

Jej mąż pracuje jako sklepikarz i znęca się nad nią. Często musi interweniować policja. Małżeństwo ma 4 córki. Prawie nie wolno jej opuszczać domu małżeńskiego. Wykonuje prace domowe na rzecz Erkana i jego rodziców. Później sama mówi: "Byłam sprzątaczką w rodzinie".

Z pomocą niemieckich władz Seher ucieka z trójką młodszych dzieci do schroniska dla kobiet. Najstarsze zostaje z dziadkiem.

Seher uczy się niemieckiego, zdejmuje chustę, składa pozew o rozwód i otrzymuje opiekę nad córkami. Pracuje w kawiarni i szkoli się na pomoc kuchenną. Później wprowadza się z dziećmi do własnego mieszkania.

20 lutego 2000 r. zostaje znaleziona powieszona w swoim mieszkaniu. Wcześniej była duszona i maltretowana. Przypuszcza się, że inni członkowie rodziny byli obecni przy zbrodni. Dziewczynki nie ma tej nocy w mieszkaniu, lecz (tak przynajmniej ustalono) z ojcem. Cała sprawa jest upozorowana na samobójstwo. Krewni wylewają wiele łez. Ale wydział medycyny sądowej odkrywa, że to nie było samobójstwo.

Erkan trafia na miesiąc do aresztu. Choć już wcześniej pod świadkami groził żonie, że ją zabije, nie można udowodnić, że popełnił zbrodnię. Córki zostają wysłane do domu dziecka. Sprawa do dziś pozostaje nierozwiązana.

Nazwisko męża figuruje w tz jako "Erkan (imię zmienione)."

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .