Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nuriye Bayindir
Urodzony: 1976
Usiłowanie zabójstwa: Grudzień 1999
Miejsce zamieszkania: Ingolstadt
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2
Sprawca: kuzyn jej byłego męża (w chwili popełnienia przestępstwa 25 lat)
Przypadek Nuriye faktycznie nie należy do tego archiwum. Ponieważ strzał kuzyna jej byłego męża padł w Turcji. Niemniej jednak historia młodej importowanej panny młodej powinna być tu opowiedziana jako przykład.

Nuriye przyjeżdża do Niemiec jako 16-letnia importowana panna młoda i przez 6 lat jest więziona i maltretowana przez swojego męża Jusufa i jego rodzinę. Mąż i teść regularnie ją gwałcą. Kobiety z rodziny również ją maltretują.

Nuriye utrzymuje ośmioosobową rodzinę jako niewolnica domowa. Jej dzień pracy trwa często od 5 rano do 2 w nocy. Kiedy zapada się i trafia do szpitala nieprzytomna, lekarze wzywają policję i każą aresztować rodzinę Bayindir.

W październiku 1999 roku Sąd Okręgowy w Ingolstadt orzeka: "Zabrakło wam wszelkich zasad człowieczeństwa, współczucia, litości i uczynności wobec bezbronnej osoby i znacznie przekroczyliście granicę nieludzkości." Mąż Jusuf zostaje skazany na 10 lat więzienia, jego matka Gülüzar na 9,5 roku, a ojciec na 8 lat. Siostry otrzymują 4 lata oraz 4 lata i 10 miesięcy aresztu dla nieletnich.

Po tym wydarzeniu Nuriye rozwodzi się, uczy się niemieckiego i opiekuje dwójką swoich dzieci.

Około 2 miesiące po wyroku Nuriye jedzie do swojej rodziny w Yozgat w środkowej Anatolii na ślub siostry. Tam zostaje zastrzelona przez kuzyna (25 lat) swojego byłego męża. Ona przeżywa, ale jej ojciec Yazar Kaplan zostaje śmiertelnie postrzelony. Strzelec zostaje aresztowany.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , .