Historia zabójstw honorowych

Samar Al-D.
urodzony: 1990 Łódź
Pchnięty nożem: 16 grudnia 2019 roku
Rezydencja: Berlin-Spandau
Pochodzenie: Irak, prawdopodobnie Kurdowie
Dzieci: 1 córka, 1 syn (3 i 5 lat z przestępstwem)
Sprawca: jej były chłopak Rebwar B. (36 lat)
Samar i Rebewa przyjeżdżają do Niemiec z Iraku. Mieszkają w Berlinie-Spandau, mają córkę i syna. Jesienią 2019 roku rozstali się, prawdopodobnie po bardzo brutalnym związku.

Około 2 miesiące później Rebwar wabi swoją żonę w zasadzkę i kilka razy dźga ją w szyję. Sąsiedzi znajdują ciężko ranną kobietę pokrytą krwią i wzywają karetkę pogotowia. Samar umiera w klinice.

Sprawca przedstawia się na posterunku policji. Jest znany policji. Są oskarżenia o przemoc domową i gwałt na kobiecie i jest zakaz zbliżania się. Rebelia pochodzi z Erbilu, stolicy kurdyjskiego regionu w Iraku.

Berliner Zeitung wymienia honor jako możliwy motyw. Po rozwodzie kobieta zdejmowała chustę, aby prowadzić własne, wybrane przez siebie życie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .