Historia zabójstw honorowych

Maryam
urodzony: 1993 Łódź
Pchnięty nożem: 25 grudnia 2019 roku
Rezydencja: Idstein (Hessen)
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 1 syn (3 lata)
Sprawca: jej mąż Ghafur M. (31 lat)
W wieku 15 lat Maryam wyszła za mąż za swojego kuzyna Ghafura. Później przyjeżdża do Niemiec i pracuje w opiece geriatrycznej. Mają syna i mieszkają w Idstein na południu Hesji.

W listopadzie 2019 roku Maryam się rozwodzi. Jej nowy chłopak, który również pracuje w opiece nad starszymi, powie później, że miała wiele urazów na ciele: siniaki i więzadła.

W Boże Narodzenie Maryam przyprowadza swojego syna do Ghafuru. Popycha ją na ziemię na drodze publicznej, siada na niej, podciąga głowę za włosy i obcina twarz. Kiedy chce podciąć jej gardło, sąsiedzi go obezwładniają. Maryam ciągnie się kilka metrów i zawala się w ogrodzie.

Policja znajduje ciało Maryam wśród zaparkowanych samochodów. Nóż został odzyskany. Sprawca jest aresztowany w mieszkaniu. Ma kartotekę kryminalną dotyczącą kradzieży. Syn zostaje wysłany do domu zastępczego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .