Historia zabójstw honorowych

Petra
ur.: 1961 r.
zasztyletowany na śmierć: 7 listopada 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Waldbröl (NRW)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Gwinea/Afryka Zachodnia
Dzieci: 2 (w chwili popełnienia przestępstwa 2 i 5 lat)
Sprawca: jej mąż Mouctar B. (w chwili popełnienia zbrodni 23 lata)
Około 2002 roku Mouctar przyjeżdża do Niemiec z zachodnioafrykańskiej Gwinei i składa wniosek o azyl. Poznaje też starszą o 23 lata zamężną Petrę, która ma już córkę.

Petra i Mouctar mają razem dziecko w 2003 roku. Afrykańczyk ma 19 lat i został deportowany. Przypuszczalnie Petra jeszcze za niego nie wyszła, bo nie jest jeszcze rozwiedziona.

Kolejny układ zostaje zawarty: Petra może pojechać do Gwinei, poślubić swojego późniejszego mordercę. Następnie dostaje pozwolenie na ponowny wjazd do Niemiec, jeśli uiści opłatę deportacyjną w urzędzie imigracyjnym. W 2006 roku obojgu rodzi się kolejne dziecko.

Najpóźniej, latem 2008 roku, dochodzi do przemocy. Mouctar grozi, że zabije całą rodzinę. Pojawiają się zarzuty o napaść, zakaz kontaktu i zakaz zbliżania się.

7 listopada 2008 roku sprawca 26 razy dźga nożem swoją żonę w obecności ich 2,5-letniego syna. Mouctar ucieka. Sąsiad słyszy krzyki i chce wezwać policję. Afrykanin wraca i wytrąca sąsiadowi z ręki telefon komórkowy. Petra trafia do szpitala ciężko ranna i kilka godzin później umiera.

Komórka Mouctara znajduje się na dworcu głównym w Kolonii. Jeszcze tego samego wieczoru zostaje aresztowany.

W kwietniu 2009 r.
W kwietniu 2009 roku przed sądem rejonowym w Bonn rozpoczyna się proces. W maju sprawca zostaje skazany na 12 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. "Karygodne", jak się mówi, jest to, że sprawca nie okazuje skruchy na sali sądowej.

Dwójka małych dzieci trafia do córki ofiary, która jest już dorosła. Jest ona z pierwszego małżeństwa Petry, które zostało przez nią rozwiązane, aby poślubić Mouctara. Petra nie jest prawdziwym imieniem tej kobiety.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .