Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nalan S.
urodzony w 1971 roku
ugodzony nożem: 21 stycznia 2010
Miejsce zamieszkania: Gelsenkirchen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 dziewczynki (w chwili popełnienia przestępstwa w wieku 10, 12 lat)
i 2 chłopców (14, 17 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Murat S. (wiek 38 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
W sierpniu 2008 roku kasjerka Nalan wyprowadza się ze wspólnego mieszkania z czwórką ich dzieci. Murat nie zgadza się na rozwód i zaczyna grozić żonie. Mamy do czynienia z próbą zabójstwa. W związku z tym pracownik biurowy został zatrzymany w areszcie. Mówi się, że będąc w areszcie zgodziłby się na rozwód.

W grudniu 2009 roku Murat zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Gelsenkirchen na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu za groźbę zabójstwa. Dwa raporty psychiatryczne klasyfikują go jako nieszkodliwego.

Murat został tylko na krótko zwolniony, gdy 21 stycznia 2010 r. ponownie włamał się do mieszkania żony. Dzieci są w szkole. Sąsiedzi zgłaszają kłótnię. Potem zadźgał swoją żonę. Potem sam się zadźgał.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , .