Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Muri / Sana A.
urodzony: 1988 r.
ścięty: 25 października 2019 r.
Rezydencja: Limburgia (Hesja)
Pochodzenie: Tunezja
Dzieci: 1 córka, 1 syn (w tym czasie 2 i 4 lata); znów jest w ciąży
Sprawca: jej mąż Imad Amdouni (34 lata w chwili zbrodni)
Rodzina Imada pochodzi z Tunezji. Urodził się w Niemczech, ma niemiecki paszport i pracuje jako operator maszyn.

Muri (w niektórych artykułach jej imię jest Sana, być może pseudonim) pochodzi z Tunezji do Niemiec około 2013 roku z wizą studencką, dostaje niemiecki paszport i podwójne obywatelstwo poprzez małżeństwo. Jest importowaną panną młodą, którą pomagają jej rodzice. Będą mieli syna i córkę. W chwili zbrodni znów jest w ciąży.

Rodzina najpierw mieszka w Andernach, potem w Mendig, w Nadrenii-Palatynacie. Muri uczy arabskiego w college'u. Małżeństwo jest brutalne, Muri ucieka z obojgiem dzieci do schroniska dla kobiet w Limburgu. Nie wolno mu się do niej zbliżać.

W dniu 25 października 2019 roku mężczyzna śledzi żonę w Limburgu i wyprzedza ją z dużą prędkością. Muri/Sana zostaje wyrzucona 22 metry w powietrze. Wtedy jego pożyczone Audi rozbija się o ścianę domu. Świadek chce pomóc Muri. Sprawca następnie wyciąga broń.

Imad bierze siekierę i nóż rzeźniczy z kufra i 5 pociągnięciami odcina głowę swojej byłej żonie. Potem zawala się i zostaje aresztowany. Ze względu na obrażenia od uderzenia zostaje zabrany do szpitala. Policja znajduje pistolet, siekierę i nóż.

Dzieci były w przedszkolu w czasie przestępstwa, odbierają je pracownicy opieki nad dziećmi.

Jeszcze jedno słowo o narodowości sprawcy: Wiele mediów podkreśla, że sprawca jest Niemcem. Spójrzmy na historię: Jeszcze przed zbrodnią członkowie rodziny sprawcy pojawili się w schronisku dla kobiet, by zaciemnić i zagrozić Muri. W związku z tym zbliża się przeprowadzka do innej placówki ochroniarskiej. Nie ma żadnych niemieckich rodzin, które poparłyby takie morderstwo. Z kolei w przypadku morderstwa honorowego współpraca rodziny sprawcy jest zwyczajowa.

Na pytanie, skąd sprawca wiedział nawet o adresie w Limburgu, są 2 teorie: Jedna z nich to ta, że siostra sprawcy miała kontakt w biurze meldunkowym mieszkańców. Druga teoria jest taka, że sprawca zatrudnił prywatnego detektywa.

W maju 2020 roku rozpocznie się proces przed Sądem Rejonowym w Limburgu. Ekspert psychiatryczny oświadcza, że sprawca jest w pełni zdolny do winy. W lipcu sprawca zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia. Określona zostaje szczególna waga winy. Oczywiście, obrona ogłasza apelację.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .