Historia zabójstw honorowych

Mirjana Pantic
ur. 1982 r.
zasztyletowana na śmierć: 17 września 2002 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Spandau
Pochodzenie: Jugosławia
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec Zivota Pantic (w chwili popełnienia zbrodni miał 42 lata)
W 2000 roku rodzice Mirjany rozwodzą się w byłej Jugosławii. Matka i córka przeprowadzają się do Berlina i zamieszkują razem w mieszkaniu w Spandau. Ojciec, Zivota Pantic, pozostaje w swojej ojczyźnie. Jest prawosławnym chrześcijaninem.

We wrześniu, z nieznanego powodu, wyjeżdża do Berlina i zatrzymuje się u znajomych. Po przyjeździe spotyka Mirjanę i jego byłą żonę Sladanę. Dowiaduje się o przyjaźni córki z muzułmaninem.

Następnego dnia rano matka wychodzi do pracy wcześnie, o 4:30. Około godziny ósmej ojciec wchodzi do mieszkania i zastaje Mirjanę samą.

Prawdopodobnie dochodzi do kłótni, po czym Zivota dźga córkę nożem. On sam ucieka.

Około godziny 12 matka wraca do domu i odkrywa zbrodnię. Lekarz pogotowia może stwierdzić jedynie zgon przez wykrwawienie.

Później, w aktach o numerze XY Unsolved, prowadzone są poszukiwania sprawcy. Nie ma więcej informacji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .