Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Melek E.
ur. 1969
zasztyletowany na śmierć: 29 listopada 2004
Miejsce zamieszkania: Berlin-Neukölln
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: niejasne, prawdopodobnie 4 dzieci z pierwszego małżeństwa
Sprawca: Selahattin E., Kurd, 21-letni mężczyzna w chwili popełnienia zbrodni
Melek E. jest już rozwiedziona, gdy poznaje Selahattina. Podejrzewa się, że chce się z nią ożenić, aby uzyskać pozwolenie na pobyt w Niemczech. Wcześniej wjechał do tego kraju nielegalnie. Wie jednak, że jego żona prowadzi w Berlinie nowoczesne życie. Motywy ślubu Melek są niejasne; być może naciska na nią rodzina.

Wkrótce wplątują się w bójkę, w której Selahattin wykorzystuje swoją przewagę fizyczną. Tak było również 29 listopada 2004 roku: gdy ona dyskutowała o rozwodzie, Selahattin wbił żonie nóż w brzuch.

Wynosi ją następnie na ulicę, zatrzymuje samochód i każe zawieźć do szpitala. Tam przekazuje ciężko ranną kobietę karetce pogotowia i ucieka. Jednak dla jego żony pomoc przychodzi za późno. Umiera ona kilka godzin później w szpitalu.

Dwa dni po zbrodni Selahattin zostaje aresztowany. Przyszedł do szpitala, by zapytać o żonę. Przeżyła ona z nim małżeństwo zaledwie cztery miesiące.

Na początku Selahattin twierdzi, że było to samobójstwo jego żony. Później wyjaśnia, że był to jakiś wypadek i że żona wpadła na niego. Dostaje siedem lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Uznaje się go za w pełni winnego, ale nie można mu udowodnić bezpośredniego zamiaru zabójstwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .