Historia zabójstw honorowych

Karima
urodzony: 1962
ugodzony nożem: 6 grudnia 2004 r.
Miejsce zamieszkania: Wuppertal
Pochodzenie: Ofiara: Maroko, Sprawca: Irak
Dzieci: 2 córki (22 i 24 lata w chwili popełnienia przestępstwa), 1 syn (16 lat)
Sprawca: jej były partner Essam Abd-Al Rassul (39 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Nic nie byłoby wiadomo o tej sprawie, gdyby w 2007 roku nie relacjonował jej program ZDF Aktenzeichen XY Ungelöst.

W latach 70-tych Marokańczyk przyjeżdża do Niemiec jako pracownik gościnny i zabiera ze sobą swoją żonę Karimę. W Wuppertalu rodzi się troje dzieci: 2 dziewczynki, 1 chłopiec.

Rozstają się, Karima pracuje jako sprzątaczka i poznaje nieco młodszego Irakijczyka o imieniu Essam w AWO w Wuppertalu. Po 2 latach chcą się pobrać, ale zauważa się, że Irakijczyk żyje pod fałszywym nazwiskiem. Możliwe, że już wcześniej próbował ubiegać się o azyl w Niemczech pod innym nazwiskiem. Poprzez ślub z Karimą (która ma niemiecki paszport) poprawiłby swój status pobytowy.

Począwszy od 2004 roku, Karima rozwodzi się. Essam zaczyna ją prześladować i grozić jej. Karima zgłasza go na policję. Najwyraźniej bez skutku: w grudniu śledzi ją w gabinecie lekarskim. Kiedy wychodzi z gabinetu, dźga ją nożem na klatce schodowej.

Potem znajomy wiezie go do Holandii, gdzie ślad po nim znika. Możliwe, że ponownie kontaktuje się z byłym mężem Karimy i mówi, że jest teraz na lotnisku i nie ma potrzeby go szukać. Ale to może być fałszywy trop.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na Westdeutsche Zeitung, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .