Historia zabójstw honorowych

Marget i Katrin
urodzony: 1982, 1981
Dźgnięcie nożem: 4 stycznia 2015 r.
Rezydencja: Lüneburg
Pochodzenie: Irak / Kurdowie / Jesides
Dzieci: Marget 3, Katrin 2
Perpetrator: Mąż Marget, Ziad Karnous (37 lat)
Jest prawdopodobne, że Ziad przybył do Niemiec jako uchodźca z Iraku około 2003 roku. Wychodzi za mąż za kuzyna (nie pierwszego stopnia) Marget Karnous i przyjmuje jej imię. Mają troje dzieci (8, 9, 11 lat). Nawet po 11 latach spędzonych w Niemczech, Ziad mówi tylko po niemiecku. Pracuje jako pomocnik kuchenny. Rodzina jest niepozorna aż do zbrodni.

Marget i Ziad to Yazidi. Ale Marget chce się rozwieść i zostać chrześcijaninem.

4 stycznia 2015 roku przyjaciel Marget, Katrin, która jest aktywna w protestanckim wolnym kościele, będzie z nią. Ziad wbija jej nóż w plecy, by zastraszyć swoją żonę. Pewnie odmawia powrotu do niego. Wzywa pomoc. Potem też ją dźgnął. W czasie trwania przestępstwa, trójka dzieci jest z członkami rodziny.

Sąsiedzi słyszą krzyki i wzywają policję. Ziad ucieka. Policja szuka go w całej Europie.

Najwyraźniej sprawca ma też inny paszport niż Ziad Haji Rascho, jego irackie imię. Istnieje również wcześniejsza data urodzenia. Ziad udawał nieletniego, gdy wkraczał do Niemiec.

Prawie 3 tygodnie po zbrodni, Ziad zostaje aresztowany w Hamburgu i oskarżony o podwójne morderstwo. Przyznaje się do zbrodni. W maju 2015 r. proces rozpoczyna się w Sądzie Rejonowym w Lüneburgu.

We wrześniu podwójny morderca zostaje skazany na dożywotnie więzienie. Ustalono szczególną powagę winy.

W grudniu 2016 r. Federalny Sąd Najwyższy zdecydował, że proces powinien zostać wznowiony.

W październiku 2017 r. potwierdzony zostaje pierwszy werdykt: Dożywotnie więzienie. Sąd potwierdził, że pozwany nie osiągnął żadnej integracji w Niemczech w ciągu 15 lat.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , .