Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Khaterka
urodzony: 1972
ugodzony nożem: 29 stycznia 2010
Miejsce zamieszkania: Schlüchtern (Hesja)
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 2 córki (w wieku 8, 13 lat), 1 syn (w wieku 11 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Farid (w chwili popełnienia zbrodni 40 lub 43 lata)
Farid studiował prawo w Afganistanie i biegle posługuje się językiem niemieckim. Mówi się, że jest dobrze zintegrowany. Inne źródła opisują go jako porywczego i "fundamentalistycznego". W jego małżeństwie jest wiele kłótni. Jego żona chce się z nim rozwieść i latem 2009 roku wyprowadza się z ich wspólnego mieszkania.

Dnia 29 stycznia 2010 roku Khatera znów tam śpi, prawdopodobnie dlatego, że poprosiło ją o to jedno z dzieci. Wczesnym rankiem Afgańczyk zadał swojej żonie 21 ciosów nożem na oczach trójki ich wspólnych dzieci. W odpowiedzi na pytania sądu miał później powiedzieć, że po wszystkim poczuł ulgę, zmył nóż i oddał się w ręce policji.

Przed sądem rejonowym w Hanau w czerwcu 2010 roku Farid zeznał, że był dumny z tego, że stoi przed sędzią i nie chciał odpowiadać. Jego najstarsza córka stała się dla niego obca. Dziewczyna chodzi do szkoły średniej, ma lekcje muzyki i baletu. Ojciec nie chce, żeby miała jakieś praktyczne studia. Być może podejrzewa, że nie będzie mógł wydać jej za mąż za kogoś, kto mu się podoba.

W sądzie staje się również jasne, że Farid od lat znęcał się nad żoną. Sędziowie uznają za udowodnione, że strategicznie zaplanował morderstwo. W czerwcu 2010 roku otrzymuje za to karę dożywotniego pozbawienia wolności. Szczególny ciężar winy zostaje stwierdzony.

Khatera nie jest prawdziwym imieniem tej kobiety.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .