Historia zabójstw honorowych

Kahwla Mahmoud Al Sammouri
Urodzony: 1980
Zamordowany: 15/16 października 1997 r.
Miejsce zamieszkania: Viernheim/Hesse
Pochodzenie: Jordania
Dzieci: brak, miała zaledwie 17 lat
Sprawcy: jej ojciec Mahmoud al S. (49 lat w chwili popełnienia zbrodni), jej bracia Kahled (30 lat) i Walid (28 lat)
Khawla jest jednym z dziewięciorga dzieci w jordańskiej rodzinie. Dorasta w Niemczech i prawdopodobnie jest dobrze zintegrowana. Jej ojciec Mahmoud obiecuje ją mężczyźnie z Jordanii, którego ona nie zna. Khawla zakochuje się jednak we Włochu o imieniu Raffaele. Podobno oboje chcą się pobrać.

Kiedy rozchodzi się (fałszywa) plotka, że Khawla jest w ciąży, ojciec i bracia biją ją w mieszkaniu Kahleda. Matka namawia ich, by ją zabili. Bracia zabierają młodą kobietę samochodem jej ojca do lasu Viernheim. Kahled odrąbuje jej głowę siekierą. Świadkiem zabójstwa ma być drugi, 15-letni brat. Głowę zakopują, a tułów chowają w krzakach. Następnie zgłaszają zaginięcie Khawli.

Ojciec jest prawdopodobnie notowany za znęcanie się nad dziećmi. Sprawa Khawli jest rozpatrywana przez Biuro Pomocy Młodzieży.

Dopiero trzy miesiące później zostaje odnalezione ciało. Niewykluczone, że pod koniec stycznia 1998 roku pojawił się anonimowy donos. W międzyczasie jednak rodzina uciekła do Jordanii. Tam też prawdopodobnie odbywa się proces, który kończy się uniewinnieniem (rzekomo z powodu niejasności co do tożsamości ciała). Następnie na początku 2004 roku rodzina wróciła do Niemiec. Ojciec i bracia zostali aresztowani.

W październiku 2004 roku, przed Sądem Okręgowym w Darmstadt, oskarżeni nie okazują skruchy i są wyraźnie spokojni. Proces zostaje początkowo przerwany, gdy obrońca umiera na atak serca.

Starsza siostra Khawli ma zeznawać na początku 2005 roku; jest pod ochroną policji z powodu kilku gróźb śmierci. Inna siostra chce chronić ojca swoimi zeznaniami, ale zostaje uwikłana w oczywiste sprzeczności.

Ojciec i synowie zostają skazani na dożywotnie więzienie. Matka, która mieszka w Jordanii, jest ścigana za podżeganie do morderstwa. Umiera w 2014 roku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .