Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Julka
urodzony: 1964 r.
Próba morderstwa: 5 sierpnia 2019
Lokalizacja: Delmenhorst (niedaleko Bremy)
Pochodzenie: Serbia
Dzieci: 3 córki, 1 syn
Sprawca: jej rozwiedziony mąż (57 lat w przestępstwie)
Julka przychodzi w 1993 roku z Serbii do Niemiec z mężem i 2 córkami. Mieszka w Delmenhorst, ma kolejną córkę i syna. Ubiegają się o rozwód, rzekomo dlatego, że byłoby to korzystne dla udzielenia azylu. Być może ma to coś wspólnego z karalnością męża. W każdym razie, on wraca do Serbii. Jest szkolony na elektryka, ale prawdopodobnie żyje z drobnej przestępczości.

5 sierpnia wbił jej nóż w gardło. Potem zgłosił się na policję.

W styczniu 2020 roku Sąd Rejonowy w Oldenburgu skazał sprawcę na 7 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała. Wiadomo, że istnieje długa historia przemocy wobec żony i córek.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .