Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Jara
urodzony: 1997
Pchnięty nożem: 12 marca 2019 roku
Rezydencja: Rinteln (Dolna Saksonia)
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 2 (w tym czasie 1 i 4 lata)
Sprawca: jej mąż (w tym czasie 27 lat)
Jara pochodzi z Afganistanu i chce rozwodu. Jej mąż nie zgadza się na to i 12 marca 2019 r. umieścił ją we wspólnym mieszkaniu w Rinteln w dzielnicy Schaumburg, między Bielefeldem a Hanowerem. Później liczy się 36 ran kłutych.

Sprawca jest Afgańczykiem, który dorastał w Iranie i pracuje w rolnictwie. Ucieka z dwiema małymi córeczkami i zostawia je u rodziny w Wunstorfie. Następnego ranka zgłosił się na policję w Hamburgu. Jara nie jest prawdziwym imieniem tej kobiety. Dzieci nie było w mieszkaniu podczas zbrodni.

We wrześniu rozpoczyna się proces w sądzie rejonowym w Bückeburgu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .