Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Janina Fuentes-Perez
ur. 1976 r.
zasztyletowana: 17/18 grudnia 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Bad Homburg/Frankfurt/M.
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja
Dzieci: 1 córka (w chwili popełnienia przestępstwa miała 12 lat)
Sprawca: jej były chłopak Emir C. (34 lata)
Janine mieszka z 12-letnią córką w Bad Homburg i pracuje jako menedżer w kawiarni. Jej chłopak Emir urodził się we Freiburgu, mieszka we Frankfurcie nad Menem i jest uważany za zazdrosnego. Udaje Hiszpana ("Emilio") i twierdzi, że jest fizjoterapeutą. W rzeczywistości pracuje w gastronomii. Prawdopodobnie jest miłym, sympatycznym, ale niesamodzielnym człowiekiem. Ponieważ nie radzi sobie z pieniędzmi, wynajmujący każe mu się wyprowadzić z końcem listopada 2010 roku. Podobno ma nadzieję, że Janine go przygarnie.

Dużo się kłócą. Janine zrywa z nim w listopadzie 2010 roku i wyrzuca go za drzwi. Emir nie chce się z tym pogodzić.Pięć tygodni później, tuż przed jej 34. urodzinami, dostaje dostęp do mieszkania. Kiedy sąsiedzi wyprowadzają psa, on wchodzi do środka. Chwyta Janine, gdy ta wraca z pracy i dusi ją. Następnie zabiera ją windą do piwnicy i dźga 40 razy. Przyniósł z domu nóż kuchenny. Rzekomo, jak później powie, aby zabić się na oczach Janine. Z bójki nosi też zadrapania i ślady krwi.

Mimo że obok znajduje się klinika, która mogła uratować życie Janine, Emir wraca taksówką do Frankfurtu i oddaje się w ręce policji. Funkcjonariusze znajdują okaleczone ciało w kałuży krwi. W czasie zbrodni 12-letnia córka przebywa na piętrze mieszkania z biologicznym ojcem (nosi hiszpańskie nazwisko byłego męża).

Proces rozpocznie się w maju 2011 roku w sądzie rejonowym we Frankfurcie. Tam w lipcu zostanie skazany na 13 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, po czym zostanie deportowany do Turcji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .