Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Jana M.
urodzony: 1983 Łódź
Pchnięty nożem: 6 kwietnia 2019 roku
Rezydencja: Preetz (Schleswig-Holstein)
Provenance: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Afganistan
Dzieci: 2 córki
Perpetrator: Wais S. (24 lata)
Jana ma 2 córki w wieku szkoły podstawowej. Ale dzieci mieszkają z babcią. Jana pracuje jako sprzedawczyni w Preetz, niedaleko Kiel.

6 kwietnia 2019 roku 24-letni obywatel Afganistanu zgłasza się na policję. Zamordował kobietę. Policjanci znajdują ciało w jej mieszkaniu.

Jest w Niemczech od 2015 roku. Jego wniosek o azyl został odrzucony. Złożył od tego odwołanie. Z relacji z Janą wynika, że prawdopodobnie ma nadzieję na poprawę statusu pobytu. Prawdopodobnie chce w pewnym momencie rozwodu, którego on nie akceptuje.

Dzieci Jany idą do swojego biologicznego ojca po czynie. Nie ma żadnych informacji, czy on też może być agresywny. Istnieje jednak niepotwierdzona plotka, że Jana był aktywny w pomocy uchodźcom.

W kwietniu Wais zostaje przyjęty na oddział psychiatryczny.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Uncategorized and tagged , , , .