Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Funda
Urodzony: 1978
Uduszony: 5/6 maja 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Iserlohn (NRW)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: ofiara: 3; sprawca: 3
Sprawca: jej kochanek Murat (34 lata w chwili popełnienia przestępstwa)
Funda ma 14 lat i jest żoną Mehmeta, który jest o sześć lat starszy. W wieku 15 lat po raz pierwszy zostaje matką. Jej siostra powie później, że to małżeństwo było "piekłem na ziemi".

Po dziesięciu latach małżeństwa Funda zakochuje się w swoim szwagrze. Oboje z małżonkami mają trójkę dzieci. Wiosną 2009 roku zostawiają swoje rodziny i uciekają razem, najpierw do Turcji, później do Iserlohn.

W maju 2009 roku Funda chce się rozwieść i wrócić do swoich dzieci. Przypuszczalnie zakłada, że zostanie jej przyznana opieka nad dziećmi. Ale Murat nie chce tego tolerować. Dusi ją szalikiem. Następnie załatwia samochód dla kolegi i jedzie ze zwłokami w bagażniku 500 kilometrów do Süßen koło Göppingen w Badenii-Wirtembergii, swojego dawnego domu. Składa ciało przed domem jej siostry.

Kilka godzin później Murat dzwoni do krewnych i przyznaje się do zbrodni. Udaje się do adwokata i zostaje aresztowany przez tamtejszą policję.

W październiku 2010 roku w sądzie rejonowym w Hagen rozpoczyna się proces. W listopadzie Murat zostaje skazany na 13 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .