Historia zabójstw honorowych

Filis
Urodzony: 1990
zasztyletowany na śmierć: 31 maja 2004 r.
Miejsce zamieszkania: Neuenrade/Hagen
Pochodzenie: ofiara: Macedonia lub Turcja; sprawca: Turcja
Dzieci: brak, miała zaledwie 14 lat.
Sprawca: Baris G. (20 lat w chwili popełnienia zbrodni), prawdopodobnie jej kochanek
To morderstwo nie jest jednoznacznie zabójstwem honorowym, a przynajmniej nie jest typowe.

Z tego, co wiadomo, 20-letni Baris odbył stosunek seksualny z 14-letnią Filis. Niektóre artykuły podają, że jest ona Turczynką, inne Macedonką. Pewnego dnia oboje jadą, wraz z Fatihem G. (17 lat) i Nicole (13 lat), na parking dla turystów w pobliżu Hagen. Możliwe, że chodzi o przytulanie się nastolatków.

Co dzieje się potem, nie jest jasne. Baris dźga Filis na śmierć z trzydziestu noża. To może ewentualnie wskazywać na zabójstwo honorowe. Ofiary zabójstw honorowych są zazwyczaj brutalnie traktowane. Świat musi zobaczyć, że sprawca dostał swoją drogę.

Bo Nicole była świadkiem zbrodni, ona też ma umrzeć. Fatih zadaje jej śmiertelny cios nożem. Dwaj młodzi mężczyźni zostawiają ją na parkingu, zakładając, że nie żyje. Ale Nicole przeżywa, ciężko ranna, i zostaje znaleziona przez kierowcę.

W marcu 2005 roku Baris zostaje skazany przez Sąd Okręgowy w Hagen na karę 10 lat pozbawienia wolności dla młodocianych, a Fatih na 9 lat więzienia. W uzasadnieniu wyroku pojawia się wzmianka o możliwym motywie honorowym. Baris miałby zostać wydany za mąż przez swoją rodzinę - nie wiadomo za kogo. Ale nie z ofiarą. Rodzina wybrała inną młodą kobietę. Być może ofiara była w ciąży, a może groziła, że będzie w ciąży. A może tylko żartowała i bawiła się możliwością zajścia w ciążę.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .