Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Aylin i jej córka (+3 inne ofiary)
ur.: 1975, 1997
zasztyletowana na śmierć: 22 marca 2004 r.
Miejsce zamieszkania: Augsburg
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 7-letnia córka z pierwszego małżeństwa
Sprawca: jej mąż Ali Göbelek, w chwili popełnienia zbrodni miał 37 lat
W kwietniu 2003 roku Alyin i Ali wzięli ślub. Oboje są kuzynami, więc prawdopodobne jest, że małżeństwo zostało wymuszone lub zaaranżowane. Małżeństwo daje Ali możliwość przyjazdu do Niemiec. Jest on importowanym panem młodym. Nie uczy się jednak niemieckiego i pracuje tylko okazjonalnie. Z kolei jego żona jest dobrze zintegrowana. Rozwodzą się pod koniec 2003 roku.

W marcu 2004 roku Ali wprowadza się z powrotem do żony, do domu szeregowego w Augsburgu. Dzień przed zbrodnią grozi, że ją zabije, jeśli ona znów go zostawi.

Urzeczywistnia swoją groźbę: kiedy 22 marca żona odmawia mu pomocy w otwarciu rodzinnego sejfu, zmusza ją do wezwania pracodawcy na chorobowe.

Kiedy żona odmawia mu pomocy w otwarciu rodzinnego sejfu 22 marca, zmusza ją do pójścia na chorobowe do pracodawcy.
Wtedy zadaje jej śmiertelny cios nożem. Otwiera sejf i kradnie 7000 euro, które przypuszczalnie należą do jego teściowej (i być może jej biżuterię).

Ali zabija również Elę, siedmioletnią córkę swojej żony z pierwszego małżeństwa, swojego szwagra Aykina (25), teściową Melahat (53) i czeskiego znajomego rodziny, który jest obecny na miejscu. Wszyscy oni zostają przez niego zadźgani na śmierć podczas snu.

Ciała tureckiej rodziny zostają kilka dni później przewiezione do Turcji i pochowane w rodzinnej Adanie.

Pięciokrotny morderca również ucieka do Adany. Tam po wymianie ognia z policją zostaje aresztowany. Początkowo twierdzi, że zabił dwóch skinheadów, którzy wcześniej zmasakrowali jego rodzinę. Policja mu nie wierzy. Ali popełnia samobójstwo w areszcie w czerwcu 2004 roku. Ekstradycja do Niemiec nie była planowana.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .