Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fatma
Urodzony: 1974
Próba zabójstwa: 11 marca 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Wülfrath (niedaleko Wuppertalu)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 5
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Saban (w chwili popełnienia zbrodni miał 37 lat)
Fatma i Saban zostali poślubieni przez swoich rodziców w zaaranżowanym małżeństwie. Saban insynuuje, że jego żona ma romans z jego przyjacielem i bije ją, aż trafia do szpitala z obrażeniami. W lutym 2009 roku eksmituje go z ich wspólnego mieszkania w Wülfrath.

Ale przypuszczalnie Saban wciąż ma klucz. 11 marca 2009 roku czeka na nią w mieszkaniu i atakuje ją nożem. Fatma otrzymuje głębokie ciosy w klatkę piersiową i brzuch, w wyniku czego pękła jej wątroba, a płuca i pęcherzyk żółciowy zostały uszkodzone. Ucieka do swojej szwagierki, która mieszka w tym samym kompleksie mieszkaniowym. Nagła operacja ratuje jej życie.

Sprawca po dokonaniu zbrodni również opuszcza mieszkanie. Dzwoni na policję i bez oporu daje się aresztować. W tym czasie piątka wspólnych dzieci jest w szkole i przedszkolu.

Proces rozpoczyna się w listopadzie 2009 roku w sądzie rejonowym w Wuppertalu. Szef szlifierni, w której pracuje Saban, zeznaje, że zauważył absencję i problemy z pieniędzmi. W grudniu został skazany na 5,5 roku więzienia za usiłowanie nieumyślnego spowodowania śmierci. Co do motywu, to mówi się, że Saban uważał żonę za swoją własność. Jego męskie poczucie honoru zostało zranione, mówią, ponieważ jego żona była w stanie prowadzić niezależne życie bez niego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na rp-online.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .