Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Bianca G.
urodzony: 1993 Łódź
zadźgany nożem na śmierć: 11 września 2020
Lokalizacja: Lubeka
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja
Dzieci: 1 syn, 1 córka (4 i 9 lat w czasie przestępstwa)
Sprawca: jej były chłopak Cenk D. (29 lat)
W sierpniu 2020 urzędniczka Bianca rozwiedzie się z chłopakiem Cenkiem, który pracuje w firmie tytoniowej. Następnie w dawnym wspólnym mieszkaniu odbędzie się kilka akcji policyjnych.

W dniu 11 września 2020 roku Cenk wchodzi do mieszkania swojej byłej dziewczyny i dźga ją "mnóstwem szwów", jak to się później mówi. Sąsiad widział go wcześniej, gdy był w piwnicy domu. Sprawca miał już wtedy przy sobie nóż. Nie wiadomo, dlaczego świadek nie wezwał policji.

Nowy chłopak Bianki, Tim (33 lata), jest obecny podczas czynu. Jego rola jest niejasna. Mówi się, że dzwonił na pogotowie, a potem rozmawiał ze sprawcą. Możliwe, że był w szoku. Sprawca jest aresztowany przy drzwiach frontowych.

Bianca miała syna (4 lata) i córkę (9 lat), których nie było w domu w czasie zbrodni. Ojcostwo jest nieznane. W pewnym momencie mówi się, że sprawca chciał zabrać dzieci do Turcji. Mogłoby to wskazywać, że jest on ojcem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .