Historia zabójstw honorowych

Veronika
urodzony: 1992
Uduszony: 30 sierpnia 2014
Rezydencja: Fürth (Franken)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; sprawca: Liban
Dzieci: jeden syn (4 miesiące)
Perpetrator: jej przyjaciel Faysal El Hassan (43 lata)
22-letnia Veronika ma czteromiesięcznego syna z koleżanką Faysal, bezpaństwowcem z Libanu. Jego zawód określany jest mianem właściciela baru. Albo pracuje w barze.

Obydwie spotkały się około 4 lat wcześniej w dyskotece i prawdopodobnie były parą przez około półtora roku. Policja była kilkakrotnie wzywana za przemoc domową. Faysal ma kartotekę karną. Przyjaciel mówi, że były problemy, kiedy Veronika chciała wyjść.

30 sierpnia 2014 roku Faysal udusi młodą matkę. Sąsiad znajduje ciało i informuje policję. Sprawca ucieka, ale zostaje aresztowany dwa dni później w Norymberdze. Ktoś rozpoznał go na parkingu i wezwał policję. Dziecko umieszczane jest w rodzinie zastępczej, później z dziadkami.

W lipcu 2015 r. sprawa sądowa rozpocznie się przed sądem okręgowym w Norymberdze-Fürth. W lipcu sprawca zostaje skazany na 10 lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .