Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Anum Kumbhar
urodzony: 2003
zasztyletowany na śmierć: 11 maja 2021 roku
Miejsce zamieszkania: Seerani Badin
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawca: jej ojciec
W drugi dzień świąt Eid, 18-letnia Anum Kumbher została zadźgana na śmierć przez swojego ojca, prawdopodobnie w związku z honorem. W mediach społecznościowych krążą plotki, że chciała wyjść za mąż za wybranego przez siebie mężczyznę. Pod hashtagiem #justiceforanumkumbhar na Twitterze, kilku pakistańskich działaczy na rzecz praw człowieka domaga się sprawiedliwości dla Anum Kumbher, a w sobotę w tym samym celu zorganizowano demonstrację.

W Pakistanie co roku w imię honoru mordowanych jest 1000 kobiet.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .