Historia zabójstw honorowych

Saadiya i Raid
Urodzony: 1994, 1998
Zamordowany: 3 października 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Delmenhorst (Dolna Saksonia)
Pochodzenie: Irak / Kurdowie / Jazydzi
Dzieci: 1 syn, 1 córka (10 i 11 lat)
Sprawca: jej mąż Barzan H. (34 lata w chwili popełnienia zbrodni)
3 października 2021 roku Barzan, iracki sprzedawca kebabów, zadźgał swoją żonę Saadiyę na śmierć w ich mieszkaniu. Mówi się, że tylko córka powstrzymała ojca przed dokończeniem czynu.

Krótko wcześniej Barzan zadźgał 23-letniego kelnera w barze sportowym. Ten ostatni zmarł natychmiast, kobieta zmarła 2 dni później w szpitalu.

Ofiara płci męskiej miała podobno romans z kobietą, a także pochodzić z innej "kasty" (co nie byłoby dozwolone w jezidyzmie, jego paszport jest iracki, prawdziwe nazwisko jeszcze nieznane).

Po tych dwóch występkach rodziny idą na siebie. Prasa donosi o następującej antologii: Po zbrodni miały miejsce "burzliwe sceny z udziałem rozemocjonowanych grup ludzi. Sprawca został zatrzymany w nocy w Bremen-Gröpelingen. Kreiszeitung cytuje krewnych, którzy powiedzieli: "To było zabójstwo honorowe".

Barzan miał 43-letniego pomocnika, Sadama K., który woził go na miejsca zbrodni, a później pomagał mu w ucieczce. Ten ostatni jest również Irakijczykiem i również został aresztowany.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .