Historia zabójstw honorowych

Maryam
ur. 1987 r.
Zamordowany: 13 lipca 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Bawaria, Niemcy
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 1 dziewczynka, 1 chłopiec (9 i 13 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Sprawcy: jej bracia Seyed i Sayed (22 i 25 lat)
Maryam przyjechała do Niemiec w 2013 roku z 2 dzieci. Około 4 lata później rozwodzi się ze swoim agresywnym mężem i dostaje zakaz zbliżania się do niego. Później przeprowadza się z dziećmi do domu dla uchodźców w Berlinie-Lichtenbergu. 13 lipca 2021 roku jej młodszy brat zwabia ją do swojego mieszkania w Neukölln, które znalazła dla niego opieka społeczna. Jest tam również brat, który przyjechał z Bawarii. Maryam jest maltretowana aż do śmierci z powodu obrażeń głowy i szyi. Najwyraźniej wcześniej dochodziło do molestowania, gróźb i znęcania się. To, czy były mąż miał coś wspólnego z morderstwem, jest początkowo niejasne.

Sayed i Seyed przywożą ciało siostry w walizce pociągiem z Berlina do Bawarii, gdzie mieszka starszy brat. Tam zostaje pochowana w dziurze w ziemi. Znaleziono ją na początku sierpnia. Policja przeanalizowała bilingi telefonów komórkowych braci. Ponadto żona jednego ze sprawców została przyłapana na sprzecznościach podczas przesłuchania.

Bracia zostali aresztowani w Berlinie. Rzekomo nie podobał im się styl życia starszej siostry, który obejmował nienoszenie chusty poza domem uchodźcy, nakładanie makijażu i bycie rozwódką - przypuszczalnie z przymusowego małżeństwa.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .