Zabójstwo kobiety w Ravansar w Iranie: 14-letnia dziewczynka zamordowana przez brata

Mona Aghai
Wiek: 14 lat
Zabita: 24 sierpnia 2023 r.
Lokalizacja: Ravansar, Kermanszah
Pochodzenie: Iran
Dzieci: sama była dzieckiem
Sprawca: brat
Według Human Rights Network in Kurdistan, 14-letnia dziewczynka o imieniu Mona Aghaei została zamordowana przez swojego brata 24 sierpnia w Ravansar, mieście w zachodnim Iranie. Mona Aghaei, ofiara małżeństwa dzieci, chciała rozwodu, ale jej rodzina była temu przeciwna.

W Iranie, gdzie ustawowy wiek zawierania małżeństw wynosi zaledwie 13 lat, ponura rzeczywistość małżeństw dzieci, często wymuszonych, dodaje do niepokojącego obrazu zabójstw kobiet i zabójstw honorowych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .