Historia zabójstw honorowych

Memoona Soomro
ur.: 1995 r.
zastrzelony: 9 października 2021 r.
Miejsce pobytu: Goth Lashkar Khan (region Sindh, Pakistan)
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: 1 córka (w chwili popełnienia zbrodni miała 10 lat)
Sprawcy: oskarżeni są jej mąż Zakir Hussain i szwagier Sumair Suhiryani
W 2009 roku Memoona i Zakir Hussain wzięli ślub, dwa lata później na świat przyszła ich córka. Według ojca Memoony, Eijaz Soomro, jego córka często skarżyła się na przemoc domową. "W zeszłym miesiącu zadzwoniła do mnie i poprosiła, żebym zabrał ją z powrotem do domu. Bała się, że jej teść i szwagier ją zabiją" - powiedział policji.

Dnia 9 października Eijaz odwiedził dom Memoony. "Kiedy tam pojechaliśmy, Zakira nie było w domu. Jego ojciec i brat przyszli się z nami spotkać." Powiedział, że nie pozwolili mu spotkać się z Memooną, która była zamknięta w pokoju. "Jakimś cudem, gdy nas poznała, wielokrotnie błagała nas, byśmy nie zostawiali jej samej".

W przerwach między rozmowami Zakir i jego przyjaciele ni stąd ni zowąd wrócili do domu i rozdzielili ojca i córkę. "Zamknęli nas, a w międzyczasie wywlekli Memoonę z domu za włosy. Nagle, w ciszy nocy, usłyszeliśmy strzały. Zakri zastrzelił Memoonę. Zginęła na miejscu" - dodał ojciec ofiary.

Po dokonaniu zbrodni Zakir ukrył ciało 26-latki.

Pięć dni po zgłoszeniu zbrodni policja wydała komunikat prasowy, w którym poinformowała, że Sumair Suhiryani, szwagier Memoony, został aresztowany. Sprawa przeciwko niemu została zarejestrowana na podstawie sekcji 302 (kara za morderstwo) pakistańskiego kodeksu karnego.

15 października agent Amjad Ahmed Shaikh mówi, że aresztowano głównego podejrzanego o morderstwo, czyli szwagra Memoony, Sumaira Sorhiyani.

18 października Eijaz Soomro skarży się na bezczynność policji w Kandhkot. Według niego, funkcjonariusze nadal nie aresztowali zabójców i nie prowadzą poważnego śledztwa w tej sprawie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .