Historia zabójstw honorowych

Fatemeh Ghozat
urodzony: 2004
Zamordowany: 22 maja 2020 r.
Rezydencja: Teheran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: jej wujek Mojtaba Namdar
Fatemeh Ghozati (16 lat) mieszka z matką Bariha Rahmani, siostrą i bratem w dzielnicy Shahrak-e Aseman, południowo-wschodni Teheran.

W nocy 22 maja 2020 roku, mieli przyjaciela swojej matki z córką jako gościa.

Mojtaba Namdar jest notorycznym bratem kryminalistą byłego męża Barihy, który zapowiedział telefonicznie, że odwiedzi go ze swoją dziewczyną, aby porozmawiać z nią o wizycie u jej byłego męża w więzieniu.

Fatemeh właśnie wróciła do domu po długiej podróży. "Zmęczenie można było odczytać z jej twarzy", powiedziała matka. Kiedy przyjechała, przywitała się ze wszystkimi. Uścisnęła dłoń przyjacielowi wuja, gdy Mojtaba zapytał ją, dlaczego wygląda "jak małpa". Fatemeh się rozzłościł i odpowiedział mu."

Kłótnia między Fatemeh i Namdar'em zaostrzyła się. Rahmani próbowała wysłać swoją córkę do domu sąsiada, ale sąsiadki nie było w domu, więc Fatemeh wróciła do mieszkania. Kiedy Namdar ją zobaczył, stał się wściekły i brutalny. Zaatakował Fatemeh i uderzył ją głową o ścianę.

Rahmaniemu z wielkim trudem udało się oddzielić Fatemeh od Namdaru i w końcu przekonać Mojtabę do wyjazdu razem ze swoją dziewczyną.

Ale kłótnia nie skończyła się na tym. Nastolatek Fatemeh nie mógł oprzeć się wysłaniu kolejnego wściekłego smsa do Namdaru. Treść wiadomości tak rozzłościła Namdara, że wrócił do mieszkania, a po pobiciu Rahmani, zwrócił się do Fatemeh i wyrzucił ją przez okno jedenastego piętra przed Rahmani i córką jej przyjaciela.

Członkowie rodziny zaznaczają, że Mojtaba Namdar przyznał się do zabicia Fatemeh na oczach wszystkich swoich sąsiadów, zanim służby ratunkowe dotarły na miejsce zbrodni. Ale po tym jak dziewczynka została uznana za zmarłą, wycofał to i stwierdził, że nie było świadków.

Najpierw Mojtaba Namdar przyznał się do popełnienia morderstwa i powiedział, że zapłaci krwią, ale po rozmowie z policją groził świadkom i sprawił, że wyglądało to na samobójstwo.

Po zwolnieniu Mojtaby Namdara za kaucją, Rahmani postanowił złożyć skargę w mediach: "Wyrzucił moją dziewczynę, moją dumę, na którą ciężko pracowałem przez 16 lat, przez okno na moich oczach, a potem włożył jej ciało w moje ramiona. Teraz został zwolniony za kaucją i idzie wolny. Grozi mojemu synowi i mówi do niego: "Teraz twoja kolej!".

Boję się o siebie i moje dzieci. Powiedz mi, w którym innym kraju na świecie, gdyby popełniono morderstwo i wszystkie dowody wskazują na to, że to było morderstwo, czy oskarżony zostałby zwolniony za kaucją dwa tygodnie później?"

Prawdziwe nazwiska uczestników nie są jeszcze znane. Zadowoleni bylibyśmy z wskazówek! Aby wysłać e-mail bezpośrednio do nas możesz po prostu kliknąć tutaj

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , .