Kobieta zamordowana w Aurich: chłopak aresztowany

Roda
urodzony: 2002
zamordowana: 19 września 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Aurich (Fryzja Wschodnia)
Pochodzenie: Kurdowie
Dzieci: niejasne
Sprawca: jej chłopak (27 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Rankiem 19 września 2022 roku w Aurich-Popens we Wschodniej Fryzji zostaje znaleziona martwa Kurdyjka. Nie jest jasne, czy pochodzi ona z Turcji, Syrii czy Iraku. Jej chłopak zostaje aresztowany na miejscu zdarzenia. Mówi się o nim, że stanowi zagrożenie ucieczką. Można to odczytać jako "niebezpieczeństwo ucieczki za granicę, ukrywania się w celu uniknięcia prześladowań". Podobno zagrożenie istniało jeszcze przed zbrodnią. Okolica opisywana jest jako obszar problemowy.

Członkowie rodziny utrudniają pracę policji, co można odczytać jako wskazanie, że w sprawę zamieszany jest kurdyjski klan. Nazwiska nie są jeszcze znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .