Honorowe zabójstwo w Varamin, Iran: Kobieta zasztyletowana przez męża

Fariba
Wiek: 29 lat
zadźgana na śmierć: 20 lipca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Varamin, prowincja Teheran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: mąż
W dniu 20 lipca 2023 r. 29-letnia Fariba została zadźgana na śmierć przez swojego męża w Varamin w prowincji Teheran. Mąż zgłosił zabójstwo żony na policję w rozmowie telefonicznej.

Odnosząc się do swoich motywów, powiedział: "Fariba i ja pobraliśmy się cztery lata temu i chociaż mieliśmy różnice, nie były one tak duże, żebym chciał ją zabić. Aż do kilku miesięcy temu, kiedy zdałem sobie sprawę z jej podejrzanego zachowania, subtelnie ją obserwowałem. Ku mojemu niedowierzaniu zdałem sobie sprawę, że utrzymywała podejrzane relacje nie tylko z mężem mojej siostry, ale także z moim znajomym. Byłem głęboko zszokowany i ostrzegłem ją, by uważała na swoje zachowanie. Ale kiedy zobaczyłem, że nie zaprzestała tych działań, dźgnąłem ją nożem".

Należy zauważyć, że historia tego mordercy niekoniecznie jest prawdziwa. Powodem tego jest niesprawiedliwy system prawny w Iranie, ponieważ każdy irański mężczyzna, który rozważa zabicie żeńskiego członka rodziny, jest zaznajomiony z faktem, że jeśli podasz "honor" jako motyw, kara jest niewiarygodnie niska. Zabójstwo honorowe w Iranie często wiąże się z wyrokiem 3 lat więzienia, a jeśli rodzina ofiary wybaczy mordercy, nie grozi mu żadna kara. W tym przypadku rodzina Fariby nie wybaczyła. W sądzie domagają się kary śmierci dla mordercy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .