Honorowe zabójstwo w Teheranie: Kobieta w średnim wieku zamordowana przez syna

Fariba i Saber
Wiek: -
Zastrzelony: 5 stycznia 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Teheran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 3
Sprawca: jej syn
Dnia 5 stycznia 2024 r. kobieta w średnim wieku została śmiertelnie postrzelona przez swojego syna w Teheranie. Po aresztowaniu, młody mężczyzna przyznał się do zamordowania matki i innego mężczyzny w ich rezydencji, podając jako motyw "honor".

W mrożącym krew w żyłach wyznaniu napisał: "Zabiłem ich, ponieważ zdradzili mojego ojca". Matka, która była 32 lata młodsza od męża, miała troje dzieci. Pomimo jej prośby o rozwód, ojciec odmówił spełnienia jej prośby. Biorąc pod uwagę znaczną różnicę wieku, nie można wykluczyć, że była ona nieletnią panną młodą.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .