Honorowe zabójstwo w Rajanpur w Pakistanie: Kobieta ukamienowana przez męża i jego braci

Zarnaz
Wiek: -
Zabita: 30 sierpnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Obszar Chucha, Rajanpur, Pendżab
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: -
Sprawcy: Mąż Baggoo Alkani i jego bracia
W środę, 30 sierpnia, Zarnaz została brutalnie zamordowana przez swojego męża, Baggoo Alkani, w rejonie Chucha, położonym w dystrykcie Rajanpur w Pendżabie w Pakistanie.

Według świadków, morderstwo zostało popełnione w odległym miejscu, kilka kilometrów od jej domu, pod pretekstem "honoru". Baggoo Alkani rzekomo przyłapał Zarnaz na gorącym uczynku z innym mężczyzną. Zarnaz została rzekomo zmuszona do położenia się na ziemi, po czym została obrzucona ostrymi kamieniami przez męża i jego braci.

Członkowie rodziny Zarnaz zaprzeczają zarzutom o niewierność, twierdząc, że Zarnaz zawsze była lojalną żoną przez całe ich dwuletnie małżeństwo i że nie zrobiła nic złego.

Policja nie aresztowała jeszcze Baggoo Alkani i jego braci. Uważa się, że trio mieszka w regionie przygranicznym Pendżab-Balochistan.

To brutalne morderstwo rzuca kolejne światło na trwający w Pakistanie problem przemocy motywowanej honorem, znanej jako "Karo-Kari".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .