Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Susanna Maria Feldmann
urodzony: 2004
zamordowany: 22/23 maja 2018
Miejsce zamieszkania: Mainz / Wiesbaden
Pochodzenie: Ofiary: Niemcy; Sprawcy: Irak
Dzieci: brak, miała tylko 14 l.
Sprawca: Ali Bashar Ahmad Z. (w akcie 20 l.)
22 maja 2018 roku Zuzanna jest w drodze z przyjaciółmi w centrum Wiesbaden. Ona nie wraca do domu wieczorem, od tego czasu zniknęła.

Ali Bashar przyjeżdża do Niemiec ze swoją rodziną (2 rodziców, 6 dzieci) z Iraku w październiku 2015 roku z dużym strumieniem uchodźców. Rodzina mieszka w domu dla uchodźców w Wiesbaden. W grudniu 2016 roku jego wniosek o nadanie statusu uchodźcy zostaje odrzucony. Skarży się na to, że pozostaje "legalnie" w Niemczech prawie półtora roku później.

W nocy 23 maja Ali zgwałcił 14-letnią Zuzannę. Następnie udusza ją i grzebie jej ciało. Tymczasem ma 20 lat - chyba że kłamał, kiedy wjechał do kraju.

Ali opowiada 13-letni uchodźca z Afganistanu o zbrodni. Później zgłasza się na policję. Więc ciało znajduje się 6 czerwca, 2 tygodnie po przestępstwie.

Rodzina sprawcy wyjechała już 2 czerwca do Iraku - choć Ali był już wówczas poszukiwany. Rodzina wyjeżdża z paszportami, które mają inne nazwiska niż te na biletach. Ale nic się nie dzieje. Najwyraźniej rodzice Ali nie sądzili, że gwałciciel i morderca musi być ukarany za swoją zbrodnię. Przy wjeździe do kraju, rodzina twierdziła, że ich paszporty zostały wrzucone do morza przez przemytników.

Ali ma rejestr karny z różnych walk, posiadania broni i tym podobne. Wśród nich jest oskarżenie o zgwałcenie 11-letniej dziewczynki. Ponieważ dziewczyna nie zeznaje, najwyraźniej nie prowadzi się dalszego dochodzenia. Nie jest jasne, dlaczego 11-letnia Niemka była w schronisku dla uchodźców. Najwyraźniej została nawet zgwałcona w ciągu kilku dni, co sprawia, że sprawa jest jeszcze bardziej niejasna.

Pozostałe szczegóły: Sprawca zabrał ciało w inne miejsce w pobliżu domu azylowego rano po zbrodni i zakopał je. Jest też wskazówka od "przyjaciela" do matki Zuzanny, że Zuzanna została zgwałcona i zamordowana. Matka idzie na policję 29 maja, zanim Ali wyjeżdża do Iraku. Ale sprawa prawdopodobnie nie jest kontynuowana.

Niemniej jednak jest też (oczywiście fałszywy) Whatsapp, w którym Zuzanna pisze do matki na krótko przed śmiercią, że jest w Paryżu i że jej matka nie powinna jej szukać. Więc policja nie wyklucza, że Zuzanna uciekła z domu.

A Turk jest aresztowany pod podejrzeniem udziału w przestępstwie, ale zwolniony ponownie. Sprawa nie jest całkiem jasne.

8 czerwca o godz. 2.00 Ali zostaje aresztowany w północnym Iraku przez kurdyjskie siły bezpieczeństwa. Przyznaje się do przestępstwa i następnego dnia zostaje wydany do Niemiec. Później okazuje się, że Ali ma już prawdopodobnie 21 lat.

Jeśli akt "tylko" służy do ukrywania gwałtu, nie jest to, ściśle mówiąc, zabicie honorowe. Można również przeczytać akt inaczej: Zuzanna była Żydówką, może być zbrodnią nienawiści.

Następujące informacje stają się znane w lipcu: 14-letni Mansoor z Afganistanu uczestniczył w jednym z wcześniejszych gwałtów 11-latków. Później podał policji odniesienie do Ali jako mordercy, ale dopiero po ucieczce do Iraku. Mansoor zostaje aresztowany. Mówi się również, że jeden z braci Ali był zamieszany w gwałt. Mówi się, że ma 13 lat, tzn. nie jest pełnoletni za karę (i w Iraku).