Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shilan Hassan
urodzony: 1995
Zastrzelony martwy: 13 marca, 2016
Rezydencja: Hannover
Pochodzenie: Irak / Kurdowie / Jesides
Dzieci: niejasne, prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej kuzyn Selfin Nahman Pesso (22 lata)
Shilan przyjeżdża do Niemiec z rodziną w wieku 3 lat. Jest narodowości niemieckiej, a następnie studiuje zarządzanie nieruchomościami.

Krótko przed ukończeniem studiów jej wujek Numan decyduje, że powinna poślubić jego syna Sefin. Jest pewien rodzaj zaangażowania kuzynów. W tym momencie ojciec Shilana, Ghazi (50 lat), jest za granicą. Jest uważany za nowoczesnego i liberalnego, w przeciwieństwie do swoich braci.

Kiedy ojciec wraca z Iraku w czerwcu 2015 roku, Shilan prosi go o zerwanie zaręczyn, bez względu na to, co zrobi. Wujek i jego syn nie zaakceptują tego. Rodzina to Yazidi, którzy mają bardzo surowe zasady małżeństwa, które są egzekwowane siłą, jeśli to konieczne.

13 marca 2016 r. w Star Event Center w Hanowerze-Wahrenheide odbędzie się kurdyjskie wesele z 300 gośćmi. Tam Sefin strzela do swojej byłej narzeczonej pięcioma strzałami celowymi. Sprawca ucieka, ofiara umiera w szpitalu. Policja znajduje broń na miejscu zbrodni. Po strzale toczą się walki między gośćmi, na koniec 6 rannych mężczyzn, którzy muszą udać się do szpitala.

Dzień po przestępstwie policja identyfikuje sprawcę, prawdopodobnie przesłuchując gości weselnych. Wydano nakaz aresztowania, by go namierzyć. Może uciekł do Iraku.

Później pojawia się fotoradar z zabójcą i jego kuzynem Hamidem H. (32 lata) za kierownicą 5 minut po przestępstwie. Za pośrednictwem swojego prawnika siostrzeniec ogłosił, że nie komentuje oskarżeń. Sefin donosi jednak na Facebooku w lipcu: Mówi o honorze i rodzinie i że jest gotów zaakceptować swoją karę. Czy chce przygotować swój powrót do Niemiec (lub uczynić się ważnym) jest niejasne.

W październiku 2018 r. sprawca zostaje aresztowany w kurdyjskim regionie przygranicznym Turcja / Irak. Mówi się, że mieszkał w domu swojej rodziny, która obecnie mieszka w Niemczech. To by oznaczało, że część jego rodziny będzie go osłaniać. Najwyraźniej ojciec ofiary był obecny przy aresztowaniu. Wątpliwe jest, czy sprawca zostanie poddany ekstradycji. Jest obywatelem Iraku, Irak normalnie nie ekstradytuje swoich obywateli.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .