Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sadiqua M.
ur. 1978 r.
Usiłowanie zabójstwa: 21 maja 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: brak
Sprawca: jej rozwiedziony mąż, Sultan Ahmad M., w chwili popełnienia zbrodni miał 24 lata.
W kwietniu 2007 roku Sadiqua i Sultan Ahmad wzięli ślub. Dla sprzedawczyni perfum z niemieckim paszportem było to drugie małżeństwo. Zaledwie miesiąc później Sultan bije swoją żonę w szpitalu. Świadkowie wzywają policję, ale oboje zaprzeczają zdarzeniu. Dopiero gdy rok później Sultan powala żonę szklanką po piwie, a ta trafia do szpitala, policja nakłada na nią zakaz zbliżania się. Afgańczyk nie może zbliżać się do ich wspólnego mieszkania ani do sklepu Douglas, w którym pracuje jego żona.

Ale Sultan nie przestrzega tego zakazu i bije ją raz po raz. Wczesnym rankiem 21 maja dzwoni do niej i pyta, czy może z nią porozmawiać w ich dawnym wspólnym mieszkaniu, aby wszystko sobie wyjaśnić.

Ona się zgadza. Wywiązuje się kłótnia. On grozi, że zabije ją i jej rodzinę, jeśli do niego nie wróci.

Wiadomość o hałasie sprawia, że sąsiedzi dzwonią na policję o 7:24 rano. Kiedy przyjeżdżają, funkcjonariusze słyszą strzały. Sadiqua zbiega po schodach i zostaje trafiona w ramię i biodro. Policjant jest również ranny. Następnie Sultan strzela do siebie.

Czy ta próba zabójstwa jest zabójstwem honorowym? Chociaż do tej pory nie podejrzewa się udziału rodziny ani wymuszonego małżeństwa, można znaleźć inne typowe cechy zabójstwa honorowego: Sułtan podejrzewa żonę o przeżywanie własnej, samookreślonej seksualności. Nie ma na to żadnych dowodów. Podejrzenie jest dla niego wystarczające. Usiłowanie zabójstwa ma znamiona prześladowania: miesiącami prześladuje żonę, grożąc, że oszpeci jej twarz gorącym olejem. Kilkakrotnie grozi zamordowaniem jej lub jej rodziny (co również nie wskazuje na akt "normalnego" związku). Niebezpieczeństwo, że trafi za to do więzienia, sprawia, że jest mu zimno. Mówi się, że nie obchodzi go, czy będzie musiał iść do więzienia.

Niemieckie media pozwoliły młodemu afgańskiemu sąsiadowi wypowiedzieć się po zbrodni: Powiedział, że to w porządku bić żonę, jeśli ubiera się zbyt zachodnio. W rodzinach muzułmańskich rządzi prawo islamskie, a nie niemieckie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .