Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rahela
urodzony:1977
dźgnięty nożem: 8/9 lipca 2012
Rezydencja: Tyrol
Pochodzenie: Ofiara: Rumunia; Sprawca: Turcja
Dzieci: niejasne
Perpetrator: jej partner (47 lat)
W dniu 9 lipca 2012 roku studenci znajdą zwłoki w Wimpasing nad jeziorem Starnberger. Jest to 35-letnia Rumunka, która pracuje jako asystentka kuchenna w Zillertal (Tyrol/Austria). Podejrzenie pada na jej 47-letniego partnera, Turka z austriackim paszportem. Po zbrodni zabiera samochód ofiary do Szwajcarii, skąd ucieka do Włoch i w końcu do Turcji. Pewnie ma też turecki paszport.

Policja znajduje samochód do ucieczki w Szwajcarii.

3 dni po znalezieniu ciała, sprawca został aresztowany w centrum Rzymu. Prokurator w Traunstein wnosi o ekstradycję.

W marcu 2013 roku rozpocznie się proces w sądzie w Traunstein. Słychać, że jest 17 ran kłutych i przemocy na szyi. Świadkowie donoszą, że wcześniej w związku dochodziło do aktów przemocy. Sprawca został skazany na 12 lat więzienia za zabójstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .