Historia zabójstw honorowych

Mustafa Tütüncü
ur. 1965 r.
zasztyletowany na śmierć: 3/4 października 2003 r.
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: więcej niż 1
Sprawca: Mustafa G. (34 lata w chwili popełnienia zbrodni)
Mustafa przyjechał do Niemiec w wieku 12 lat i w 1994 roku ożenił się z turecką sprzedawczynią. Ich córka urodziła się w następnym roku.

W 2002 roku kobieta poznaje żonatego tureckiego handlarza paletami z Delmenhorst, również o imieniu Mustafa. On pomaga jej - podobno - nagrać płytę jako piosenkarka. Wywiązuje się romans.

W lipcu 2003 roku Mustafa dusi swoją żonę, a po kolejnej gwałtownej kłótni zostaje tymczasowo pozbawiony dostępu do domu małżeńskiego. Można to postrzegać jako dramat z zazdrości. Można też podejrzewać motyw honorowy. Sprawca potrzebuje przywrócić swój honor. Jego rodzina i rodzina niewiernej żony grozi kochankowi.

W nocy 4 października 2003 roku Mustafa i przyjaciel z dzieciństwa (lub kuzyn) zapewniają sobie dostęp do drugiego domu rywala w Hamburgu. Prawdopodobnie znalazł on klucz w pęku kluczy swojej żony. Mustafa zadaje mu 28 ciosów nożem, gdy ten śpi.

Po dokonaniu zbrodni Mustafa staje się podejrzany. Przyjaciele dają mu fałszywe alibi. Współsprawca tonie w wypadku w Turcji w 2006 roku. Najwyraźniej jednak przed śmiercią opowiedział komuś o zbrodni. Ten informator zgłasza się na policję w 2012 roku. Aktenzeichen XY ungelöst również relacjonuje sprawę. We wrześniu 2014 roku policja aresztuje Mustafę w jego miejscu pracy w dzielnicy Hafencity. Korzysta on ze swojego prawa do odmowy składania zeznań.

W trakcie procesu przed sądem okręgowym w Hamburgu pojawia się siostra współsprawcy, która ewidentnie wie o przestępstwie i również zeznaje. Wówczas sprawca przerywa milczenie. Odczytano zeznania sąsiada, który w międzyczasie zmarł. Według niego, ofiara próbowała uciekać, zalana krwią. Na podwórku sprawca próbował zdekapitować ofiarę. W trakcie tego procesu nóż się odłamał.

W marcu 2016 roku Mustafa został skazany przez sąd okręgowy w Hamburgu na karę dożywotniego więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .