Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Mona
urodzony: 1971 Łódź
zadźgany nożem na śmierć: 11 lutego 2020
Lokalizacja: Bielefeld
Pochodzenie: Sprawca: Wyspy Zielonego Przylądka
Dzieci: niejasne
Sprawca: jej były chłopak (48 lat w zbrodni)
Do roku 2019 Mona ma związek z człowiekiem z Wysp Zielonego Przylądka. Znajdują się one w północno-zachodniej Afryce, mniej więcej na poziomie Senegalu. Po rozwodzie mężczyzna z Wysp Zielonego Przylądka staje się agresywny i w lipcu 2019 roku zostanie złożony raport do sądu karnego. Jest w nim napisane "a.o. za napaść".

11 lutego 2020 roku nowy chłopak Mony zgłosił jej zaginięcie. Spacerowicze znajdują ciało następnego ranka z kilkoma ranami kłutymi. Były chłopak Mony jest aresztowany w swoim mieszkaniu. Nóż znaleziono w strumieniu.

Nic nie wiadomo o ofierze, ani o jej nazwisku, ani o jej pochodzeniu, ani o jej dzieciach.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .