Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Maria Ladenburger
urodzony: 1996
zamordowany: 16 października 2016
Rezydencja: Freiburg
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy, Sprawca: Afganistan
Dzieci: brak
Perpetrator: Hussein K. (17 lat)
Hussein przybywa do Niemiec w 2015 roku jako młody mężczyzna bez opieki z Afganistanu i mieszka w rodzinie zastępczej we Freiburgu. Maria studiuje medycynę we Freiburgu i angażuje się w pomoc uchodźcom.

15 października 2016 roku idzie na przyjęcie studenckie, gdzie wyjeżdża po północy. W drodze do domu zostaje zgwałcona i zamordowana. Następnego dnia jej ciało zostanie znalezione w rzece. Przyczyną zgonu jest utonięcie.

Włosy i DNA znaleziono na miejscu zbrodni. Na początku grudnia Husajn zostaje aresztowany.

W pierwszej instancji media nie doniosły o aresztowaniu. Toczy się debata, czy powodem tego jest fakt, że sprawcą jest uchodźca z Afganistanu.

Jest całkiem możliwe, że Husajn jest starszy i ukrył swój prawdziwy wiek przy wjeździe do kraju. Dzięki temu będzie lepiej traktowany jako uchodźca (w rodzinie zastępczej zamiast na siłowni) i będzie podlegał sądownictwu nieletnich. Później okazuje się, że Husajn już w 2013 roku zaatakował i poważnie zranił kobietę w Grecji. Nawet wtedy oświadczył, że ma 17 lat. Za to został skazany na 10 lat więzienia.

Po 1,5 roku został zwolniony z powodu amnestii rządu Tsiprasa. Wraz z nim anarchiści i lewicowi terroryści zostali uwolnieni z więzienia. Husajn musiał raz w miesiącu składać sprawozdania władzom, czego nie zrobił. Zamiast tego zszedł pod ziemię i przybył do Niemiec. Grecja nie wydała międzynarodowego nakazu aresztowania.

W lutym 2017 r. w ekspertyzie ustalono, że w momencie popełnienia przestępstwa sprawca miał co najmniej 22 lata, tzn. że nie może być dłużej skazany na podstawie prawa karnego wobec nieletnich.

To jest dokładnie to, co się dzieje: w marcu akt oskarżenia zostaje złożony - przed sądem dla nieletnich. Dlatego proces rozpocznie się we wrześniu 2017 roku przed sądem dla młodzieży we Freiburgu.

W sądzie, to bardziej jak Mary była przypadkową ofiarą. Według tych informacji, morderstwo nie miało motywu honorowego, ale służyło do zatuszowania gwałtu. Ponieważ jest to jeden z najczęściej czytanych artykułów w tym archiwum, zostawimy go na razie. Ten przypadek bardzo dobrze pokazuje, jak bardzo niepowodzenie władz i dobrze zaplanowani "pomocnicy uchodźcy" zachęcają do takich działań. Wskazano również, że Husajn nie jest uchodźcą. W najlepszym razie ucieka przed greckim systemem prawnym.

W trakcie procesu ojciec Husajna jest w Iranie nazywany ojcem. Wymienia rok 1984 jako swój rok urodzenia. Według tych informacji Husajn byłby starszy niż 30 lat, kiedy wjechał do Iranu. Jednak jego wiek nie został zakwestionowany.

Dalsze szczegóły wychodzą na światło dzienne: nie tylko urząd ds. młodzieży oparł się na oświadczeniu Husseina o wieku, co pociąga za sobą dużą liczbę dodatkowych świadczeń socjalnych. Agencja Opieki nad Młodzieżą wypłaca instytucji 5000 euro, z czego 2800 euro na rzecz rodziców zastępczych (nie jest jasne, za który okres). Jednak instytucja ta, zwana "Wiese" (Szkoła Waldorf) nie jest dozwolona. Również rodzice zastępczy nie są badani. Nie wykonują też żadnej pracy edukacyjnej, ale dają Husajnowi tylko 400 euro kieszonkowego miesięcznie. Z "rodzicami zastępczymi" Husajn mieszka z innym uchodźcą w mieszkaniu babci o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Tak więc ten przypadek to także wielokrotne oszustwa społeczne, ale nie dochodzi do wymierzenia sprawiedliwości.

W marcu 2018 roku Husajn zostanie skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo i szczególnie poważny gwałt na mocy prawa karnego dla dorosłych. Ustalana jest szczególna powaga winy, po której następuje zarządzenie zatrzymania zapobiegawczego. Obrona odwołuje się. W kwietniu Husajn wycofuje apelację i werdykt staje się ostateczny.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , .