Historia zabójstw honorowych

Gülsen
urodzony: 1982
ugodzony nożem: 29 czerwca 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Reinickendorf
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 3 synów (w wieku 7,8,9 lat w chwili popełnienia zbrodni) i 1 córka (8 miesięcy)
Sprawca: jej mąż Faricin lub Fahrettin M. (w chwili popełnienia zbrodni 34 lata)
Faricin/Fahrettin jest mechanikiem, nie pracuje i był notowany za kilka przestępstw z użyciem przemocy. Sąsiedzi opisują jego małżeństwo z Gülsen jako nieszczęśliwe. Przypuszczalnie chce ona rozwieść się z mężem. W końcu dwukrotnie złożyła na niego doniesienie, ale potem nie stawiła się na przesłuchanie. Mówi się, że ją zamyka. Pewnego razu trafia do szpitala ciężko pobita.

Gülsen jest uznawana za zaginioną od 29 czerwca 2010 roku. Jej rodzice zgłaszają to na policję. Faricin/Fahrettin dzwoni do rodziców żony, mówi, że nie wie, gdzie jest Gülsen i czy rodzice mogą zająć się dziećmi.

Prawie osiem tygodni później, 22 sierpnia, przechodnie odkrywają w rzece Sprewie plastikową torbę. W nim policja znajduje ciało Gülsen, ugodzone 15 razy nożem w plecy, klatkę piersiową i szyję. Jej mąż zostaje aresztowany w związku z poważnymi podejrzeniami. W jego samochodzie zostają znalezione szpadle i kilofy.

W marcu 2011 roku w Sądzie Rejonowym w Berlinie-Moabit rozpoczyna się proces. Tam ojciec zmarłej zeznał, że Gülsen złożył wniosek o rozwód, który miałby wejść w życie 30 czerwca. Według ojca, zięć nie mógł się z tym pogodzić. W kwietniu Fahrettin został skazany na 12 lat więzienia za morderstwo.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .