Historia zabójstw honorowych

Fatima T.
urodzony: 1975 Łódź
Postrzelony: 9 maja 2019
Rezydencja: Offenbach
Pochodzenie: Maroko
Dzieci: co najmniej 1 syn (w tym czasie 13 lat)
Perpetrator: Mohammed Soultana (42 lata), chłopak jej siostry
W dniu 9 maja 2019 roku, Mohammed Soultana strzela do niemiecko-marokańskiej kobiety z wypożyczalni samochodów, czekając na syna przed szkołą walki. Kobieta siedzi w Porsche. Jest tylko jeden strzał, trafia ją w dekolt. Fatima wychodzi i zawala się. Jej syn musi być świadkiem jej cierpienia. Mężczyzna (i ojciec syna) też tam jest. Fatima umiera w karetce.

Zaczęła się obława. Znaleziono zaparkowany wynajęty samochód. W Belgii szlak Mohammeda zaginął. Sprawca musiał już wcześniej grozić. Rodzina Fatimy otrzymuje ochronę policyjną. Prawnik rodziny opisuje sprawcę jako znajomego rodziny, "Marokańczyka z chorymi motywami, który myśli, że może rządzić światem i kobietami, jak chce".

W połowie czerwca Mohammed poddaje się policji w Offenbach. Jego lot trwał 41 dni. Prawdopodobnie był zamieszany w związek z siostrą ofiary. Może siostra chciała rozwodu, a Fatima ją wspierał. W ten sposób sprawca nie tylko dochodziłby swoich praw do władzy wobec swojej partnerki, ale także wobec jej rodziny.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .