Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Birgit S.
ur. 1958 r.
ugodzony nożem: 28 lutego 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Brand-Erbisdorf (Saksonia)
Pochodzenie: ofiara: Niemcy, sprawca: Tunezja
Dzieci: jedna dorosła córka z poprzedniego małżeństwa
Sprawca: jej mąż Mohamed Salah (w chwili popełnienia przestępstwa miał 30 lat)
Birgit jest fryzjerką i była już dwukrotnie zamężna, kiedy poznała Mohameda, konferansjera, na wakacjach w Tunezji w 2004 roku. Mimo ostrych sprzeciwów otoczenia, odwiedza go kilkakrotnie i w końcu wychodzi za niego za mąż w grudniu 2006 roku. Pod koniec 2006 roku przyjeżdża do Niemiec i pracuje jako kelner.

Do problemów dochodzi prawdopodobnie dlatego, że Birgit obcina w salonie fryzjerskim włosy innym mężczyznom. W sądzie kierowniczka salonu fryzjerskiego zeznała, że Mohamed ciągle dzwonił lub kręcił się po sklepie. Widziała również wiadomości tekstowe na komórce Birgit z groźbami śmierci.

Około dwa miesiące po przyjeździe do Niemiec Mohamed udusił swoją żonę pasem do masażu w wannie. Gdy Birgit nie pojawia się w pracy, szef zawiadamia policję. Funkcjonariusze znajdują ciało. Sprawca ucieka i zostaje aresztowany na Sycylii.

Na początku 2008 roku przed Sądem Krajowym w Chemnitz rozpoczyna się proces. W marcu sprawca zostaje skazany na 8 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Kilka miesięcy później apelacja prokuratury zostaje odrzucona.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .