Birsen T. ur. 1980 r.
zasztyletowany na śmierć: 16 października 2002 r.
Miejsce zamieszkania: Friedrichsdorf (Taunus)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej mąż Mehmet T., 23 lata w chwili popełnienia zbrodni
Birsen urodziła się i wychowała w Niemczech. Jednak jej rodzice wydali ją za mąż za kuzyna z Turcji. W lutym 2002 roku przyjechał on do Niemiec ze swojej anatolijskiej wioski (gdzie pasł owce swojej rodziny).
Ponieważ importowany pan młody oczekuje, że żona będzie go pytać o zgodę na każdą drobnostkę, szybko dochodzi do kłótni. On ją uderza. Wkrótce ona daje mu znać, że chce rozwodu. Dla niego upokarzające jest to, że przez to straciłby pozwolenie na pobyt. Grozi, że ją zabije.
16 października dochodzi do kolejnej kłótni. Mehmet związuje żonę, przyciska jej poduszkę do ust i włącza system muzyczny. Następnie zadaje jej prawie 50 ciosów nożem. Birsen wykrwawia się na śmierć. Morderca zabiera z portfela żony 250 euro i wychodzi z mieszkania. Chwilę później zostaje zatrzymany przed kawiarnią.
W maju 2003 roku Sąd Okręgowy we Frankfurcie skazuje Mehmeta na 13 lat i 6 miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Jego apelacja zostaje oddalona, ale apelacja powodów solidarnych zostaje częściowo uwzględniona. W dniu 28 stycznia 2004 roku Federalny Sąd Najwyższy stwierdził: "W globalnej ocenie, czy motyw zabójstwa obiektywnie należy uznać za niski, nie ma znaczenia kulturowe pochodzenie sprawcy. To prawda, że ogólna ocena, czy motyw jest obiektywnie niski, uwzględnia okoliczności zbrodni oraz warunki życia i osobowość sprawcy. Jednakże miernik obiektywnej oceny motywu jako niskiego musi wynikać z poglądów wspólnoty prawnej Republiki Federalnej Niemiec, w której sprawca mieszka i przed której sądem musi odpowiadać, a nie z poglądów grupy etnicznej, która nie czuje się w pełni związana wartościami moralnymi i prawnymi tej wspólnoty prawnej." Wyrok ten uznawany jest za wyznaczający trendy.